Mamy to!!! Nasza szkoła zakwalifikowała się do Projektu „Wielkopolska Superliga Liceów”, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Projekt zakłada udział 24 szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących) z województwa wielkopolskiego osiągających wyniki kształcenia powyżej średniej dla województwa oraz udział 576 uczniów i 72 nauczycieli tych szkół.  

Czytaj więcej...W dniu 28.04.2021 r., tuż przed zakończeniem roku szkolnego, przeprowadzone zostały egzaminy wojskowe dla uczniów klasy 3k I LO w Rawiczu. Realizujący program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe uczniowie zostali poddani egzaminowi praktycznemu z zakresu regulaminów, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego, szkolenia taktycznego oraz szkolenia topograficznego. 

Czytaj więcej...

117 abiturientów z 5 klas maturalnych I LO w Rawiczu przystąpiło do tegorocznego egzaminu dojrzałości, którego sesja potrwa do 18 maja. Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym. 

 

                                                                                                                                                                             Szanowna Dyrekcjo,

                                                                                               drodzy Nauczyciele i Pracownicy

                                                                                               I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu

                      LIST OTWARTY

Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w taki właśnie sposób przyjdzie nam się z Wami żegnać i kończyć naukę w tej szkole. Los sprawił, że tylko trochę ponad półtora roku spędziliśmy wspólnie w murach naszej szkoły. Przez resztę czasu, będąc w domach, łączyliśmy się z Wami za pomocą komputerów i smartfonów, by prowadzić zajęcia w formie zdalnej. Mimo tego, będąc przez te półtora roku razem w szkole, ale też przez te drugie tyle, w czasie nauki zdalnej, zebraliśmy razem wiele wspomnień i miłych sytuacji, o których będziemy jeszcze długo pamiętać.

Czytaj więcej...30 kwietnia, w sali sportowej  I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 klas trzecich. 117 uczniów ukończyło szkołę. Ze względu na panującą pandemię uroczystość pożegnania maturzystów odbyła się w kilku odsłonach, o godz. 8:30 17 wyróżnionych  uczniów rozpoczęło tę uroczystość. 

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2020-2021 dla całej społeczności ILO w Rawiczu był przełomowym, bowiem na ten czas przypada wyjątkowa rocznica- 100-lecie Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. W związku z tym jubileuszowym rokiem zaplanowano szereg wydarzeń mających na celu upamiętnienie tej niezwykłej rocznicy. Plany dotyczyły wielu przedsięwzięć, jednak sytuacja pandemiczna w kraju i na świecie zmusiła organizatorów obchodów 100-lecia do znacznego ograniczenia uroczystości rocznicowych.

Z kluczowych wydarzeń, na początek, warto wspomnieć o uroczystej Radzie Pedagogicznej związanej z obchodami Jubileuszu 100-lecia Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu . Odbyła się ona 14 października 2020 r. w Dzień  Edukacji Narodowej, w auli I LO w Rawiczu. Stanowiła  podsumowanie szeregu inicjatyw i działań tego niezwykłego jubileuszu. Uroczystości towarzyszyły 2 poczty sztandarowe, aktualny I LO w Rawiczu oraz historyczny – Państwowego Gimnazjum w Rawiczu, wypożyczony z Muzeum Ziemi Rawickiej.

Stanisław Antoni Surma: Wspomnienia ucznia LO-1 w latach 1953-58

Motto: Nullus dies sine linea

Ziemia Rawicka to moja i mojej rodziny druga „mała ojczyzna”, w której się wychowałem i chodziłem do szkół [1,2,5,6]. Do Bojanowa przybyliśmy w 1945 r. w transporcie kolejowym PUR z Gumnisk-Tarnowa via Zabrze i Katowice. Społeczność Bojanowian dobrze przyjęła powojenny zrzut „spadochróniorzy” – rodziny repatriantów z Kresów południowo-wschodnich [3,4]. Trzy mieszkania przy ul. Dworcowej 125, opuszczone przez rodzinę niemieckiego oficera, przydzielono nam i dwóm rodzinom moich krajanów. Mieliśmy traumę po nocnym bombardowaniu Lwowa latem 1944, kiedy przy ul. Wagonowej bomba trafiła w kamienicę; nasz „schron” w piwnicy ocalał, a rankiem wydobyto nas zasypanych pyłem. Polskie rodziny podczas II WŚ chroniły się we Lwowie przed niesłychanie okrutnymi tzw. czystkami etnicznymi, zadawanymi z rąk nacjonalistów banderowców na Wołyniu i Ziemi Lwowsko-Tarnopolskiej. Przed II WŚ, na Kresach Wschodnich polscy katolicy zgodnie żyli z unitami z rodzin polsko-ukraińskich lub ukraińskich, podobnie jak w Wielkopolsce katolicy z protestantami z rodzin polsko-niemieckich lub niemieckich. Te słowa kieruję do młodzieży przyszłością żyjącej, gdy zaś my najstarsi – czasem przeszłym… Dziennikarska sonda uliczna w latach 2000. w jednym z dużych miast Polski pokazała, że większość nastolatków zapytanych o postać B. Bieruta, pierwszego prezydenta PRL, nic o nim nie słyszała.

PROF. DR HAB. N. MED. ROMUALD BICZYSKO - ABSOLWENT 1951 R.

Czytaj więcej...

 

 




WSPOMNIENIA

W kwietniu uczeń klasy maturalnej Mikołaj Zawada perfekcyjnym wykonaniem prac metodą origami zapewnił sobie miejsce w finale XII Konkursu Matematycznego Origami „Żuraw” organizowanego przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem tego konkursu jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej, wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. 

 

Starosta Rawicki zaprasza absolwentów szkół prowadzonych przez Powiat Rawicki, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości, do składania wniosków na stypendia ufundowane przez Wyższą Szkołę Handlu i Usług w Poznaniu. Szczegóły znajdziecie, klikając na poniższy link:

http://powiatrawicki.pl/www/nabor-wnioskow-o-stypendia-wyzszej-szkoly-handlu-i-uslug-w-poznaniu/

Czytaj więcej...Marzec to wyjątkowy miesiąc dla matematyki. Wiele ważnych wydarzeń podkreślających znaczenie tej dyscypliny naukowej przypada właśnie w tym miesiącu. 12 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Matematyki, 14 marca wraz z Dniem Liczby Pi i urodzinami Alberta Einsteina obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki, a 30 marca przypadają urodziny wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. W tym roku, w wyjątkowych okolicznościach zdalnego nauczania, nasza szkoła również postanowiła uczcić Królową Nauk poprzez uczestnictwo w ciekawych wykładach, zdalnych warsztatach , prezentacjach i quizach. 

Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

 

Podkategorie