Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez: Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.
Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu nie tylko podniesienie świadomości, ale także podjęcie konkretnych kroków w celu ochrony i wzmocnienia pozycji dzieci i młodzieży w Internecie. W świecie cyfrowym współpraca ma zasadnicze znaczenie dla lepszego korzystania z Internetu, zwłaszcza dla młodszych użytkowników, w związku z czym uczniowie I LO uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych przedstawiających niebezpieczeństwa występujące w sieci, głównie dotyczące sextingu (forma komunikacji elektronicznej, w której przekazem jest seksualnie sugestywny obraz lub treść) i jego konsekwencji. Uczniowie klas I – III po zapoznaniu się z tematem i obejrzeniu historii opowiadanej przez osoby dotknięte sextingiem, podejmowały dyskusję jak sobie radzić z tym zjawiskiem i gdzie szukać pomocy. Dodatkowo uczennice z klasy 2B1 przygotowały materiały do opracowania spotu reklamującego zasady bezpiecznego Internetu.
Pamiętajmy, Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Nauczyciele informatyki