XVI edycja akcji medialno-edukacyjnej: „Zapal znicz pamięci”
Każdego roku, w trzecią niedzielę października, czczona jest pamięć obywateli II Rzeczypospolitej, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.
Niemcy dążyli do pozbawienia narodu polskiego wybitnych jednostek, elit społecznych, które mogłyby stanąć na czele ruchu oporu. Metodycznie, głównie na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jesienią 1939 r. zaczęli mordować przedstawicieli lokalnych warstw przywódczych. W przeprowadzonych wówczas publicznych i tajnych egzekucjach, rozstrzelani zostali Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy. Jednym z nich był tegoroczny bohater akcji Leon Prauziński, powstaniec wielkopolski i artysta. Likwidowani byli także polscy urzędnicy, nauczycieli, księża, działacze polityczni i społeczni, przedstawiciele ziemiaństwa, związków i stowarzyszeń patriotycznych. Zginęli tylko dlatego, że w wolnej Polsce pełnili role przywódcze.
Młodzież naszej szkoły zapaliła znicze w Miejskiej Górce, pod Tablicą upamiętniającą księdza Mieczysława Lewandowicza, który zginął w obozie w Dachau; w Rawiczu, pod Tablicą ku czci ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu pomordowanych i zamęczonych w więzieniu w latach 1939-1945 – Polaków i Żydów (na murze Zakładu Karnego); na rawickim cmentarzu, pod Pomnikiem ofiar terroru niemieckiego.
Iwona Guzikowska
nauczycielka historii