I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu uczestniczy w trzyletnim projekcie Erasmus+ Leaves współpracując z partnerami ze Słowacji, Portugalii, Cypru, Niemiec i Macedonii Północnej.
W mobilności w Portugalii uczestniczyło 4 uczniów i dwie nauczycielki j. angielskiego. Tematem przewodnim projektu jest ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i  zdrowy styl życia a wszystko to w języku angielskim.
Do Portugalii młodzież i nauczyciele wyruszyli w sobotę 26 maja. W pierwszy dzień 27 maja powitano uczestników w szkole, a następnie wysłuchaliśmy przemówienia dyrektora oraz koordynatora Anabeli Dominguez. Potem zwiedzaliśmy szkołę i podzielono nas na 6 grup warsztatowych, które przez cały tydzień pracowały  nad przygotowaniem filmików i prezentacji w programie Nearpod na takie tematy jak być proekologicznym, zdrowym, kreatywnym, wysportowanym,odpowiedzialnym i uważnym. Młodzież wraz z nauczycielami pracowała także nad gazetą związaną z projektem. W ten dzień w ramach lepszego „poznania się” odbyły się gry i zabawy sportowe oraz tworzyliśmy plakietki imienne z materiałów z odzysku. W drugim dniu wymiany 28 maja podzielono nas na trzy grupy i gromadziliśmy materiały potrzebne do dalszej pracy odwiedzając Muzeum w Leirze, w którym mogliśmy zobaczyć wystawę sztuki współczesnej, klasycznej, religijnej oraz wystawę o prehistorii regionu. Następnie zwiedziliśmy młyn i wzięliśmy udział w procesie tworzenia papieru czerpanego. Na koniec wysłuchaliśmy wykładu nt. zaśmiecania plaż, mórz i oceanów. Po południu obejrzeliśmy przedstawienie patriotyczne z okazji 50-lecia obalenia reżimu w Portugalii i wprowadzenia demokracji. Spektakl został przygotowany przez uczniów i nauczycieli dla całej społeczności szkolnej. Trzeci dzień był dniem wycieczek, więc wyruszyliśmy do Sanktuarium w Fatimie. Punktem drugim były jaskinie czyli Grutas Mira de Aire. Następnie zwiedziliśmy urokliwe średniowieczne miasteczko Óbidos, a na koniec Nazaré – miasteczko rybackie i gratka dla surferów, ponieważ fale dochodzą tu do 30 metrów wysokości. Zobaczyliśmy tam też kobiety noszące słynne „7 spódnic” – strój będący częścią lokalnego folkloru, kultury i dziedzictwa. W czwartym dniu 30 maja wyruszyliśmy na plażę, gdzie uczestnicy projektu wzięli udział w wyrywaniu rośliny inwazyjnej karpobrota jadalnego. Następnie udaliśmy się na plażę i zbieraliśmy śmieci. Znaleziono mnóstwo takich, o których była mowa w wykładzie w eco-centrum we wtorek. W ostatnim dniu mobilności 31 maja kończyliśmy prace w grupach. Rezultaty (filmy i quizy) można zobaczyć na naszym kanale YouTube. Na koniec nastąpiło oficjalne pożegnanie, wręczanie certyfikatów i pamiątkowe zdjęcia. 01 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu pełni wrażeń i miłych wspomnień. Teraz czeka nas praca i przygotowanie się do kolejnego wyjazdu.

Jesienią wyruszamy na  kolejną mobilność na Cypr.

Dagmara Węgielnik