Zajęcia terenowe z biologii, chemii i geografii
Jest to jedyny taki obiekt przyrodniczy w powiecie rawickim utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru mieszanego wilgotnego.
Wcześniej młodzież dokonywała pomiarów na terenie miejskim, gdzie nie należy się spodziewać dobrej jakości powietrza, dlatego teraz wybrano obszar badań, który jest mniej skażony substancjami niebezpiecznymi dla naszego zdrowia. Nauczycielom zespołu przedmiotów przyrodniczych dało to jednocześnie możliwość porównania wyników badań uzyskanych w miejscach o odmiennym charakterze ekologicznym.
Młodzi badacze z klasy I B2 pracowali w grupach i wypełniali specjalnie przygotowane dla nich karty pracy. W części biologicznej oceniali ogólnie stan środowiska na obszarze badań oraz stopień zanieczyszczenia powietrza metodą porostową. W części chemicznej dokonywali pomiaru zawartości ozonu w powietrzu oraz pH pyłów. W części geograficznej wpisywali odczyty temperatury, wilgotności powietrza, stopień zachmurzenia nieba, kierunek wiatru i lokalizację miejsca badań przy pomocy aparatu GPS.
Na zakończenie prac terenowych młodzież skorzystała jeszcze z ciepłego posiłku przy ognisku przygotowanym na terenie rekreacyjnym koło leśniczówki Dębno. Letnia aura sprzyjała biwakowaniu, a pobrane kalorie pozwoliły nabrać sił do kilkukilometrowej drogi powrotnej.
Łącznie młodzież tego dnia pokonała pieszo dystans ok. 15 km.
GRATULUJEMY!
Zespół przedmiotów przyrodniczych