Po wybranych miejscach, mających związek z historią rawickich Żydów, oprowadzał uczniów p. Tomasz Dyba z Towarzystwa Przyjaciół Rawicza. Każdy z czterech spacerów „Śladami rawickich Żydów…” uczniowie rozpoczynali na Placu Rawickiej Synagogi. Podczas spacerów młodzież odwiedziła między innymi kamienicę, w której zachował się ślad po mezuzie oraz klaf (zwitek pergaminu z modlitwą Szma Israel). Kamienica ta należała niegdyś do żydowskiego kupca Louisa Roesela. Uczniowie usłyszeli o fabryce szczotek i pędzli, założonej w 1859 roku przez Juliusa Loewego, fabryka zlokalizowana była w części (od strony plant) kwartału obecnych ulic: Wały Tadeusza Kościuszki - Ratuszowa - Mikołaja Kopernika - Marii Konopnickiej, do 1920 roku prowadzona była przez żydowskich przedsiębiorców.  

Młodzież odwiedziła również narożną kamienicę przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i 3 Maja, w której urodził się Arthur Ruppin, filozof, ekonomista, prawnik, lider syjonistyczny, jeden z założycieli Tel Awiwu. Jednym z przystanków spacerów „Śladami rawickich Żydów…” była również kamienica przy ul. Rynek 9, w której mieszkał urodzony w Rawiczu Max Auerbach ojciec Franka Auerbacha, jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy brytyjskich oraz kamienica przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 8, w której mieszkał wraz z rodziną ostatni rawicki rabin dr John Cohn.

Podczas spacerów tematycznych „Śladami rawickich Żydów…” uczniowie odwiedzili również Muzeum Ziemi Rawickiej, w którym zdeponowane są służące po II wojnie jako materiał budowlany macewy pochodzące z cmentarza żydowskiego w Rawiczu (Sierakowie). To tylko wybrane punkty spacerów „Śladami rawickich Żydów”, które przybliżyły uczniom historię wielokulturowego Rawicza…