W tym roku szkolnym Zlot Krajoznawczy odbył się pod hasłem „Stefan Bobrowski na Ziemi Rawickiej”  

Uczestnicy Zlotu mieli okazję zapoznać się z losami przywódcy powstania styczniowego podczas ciekawych lekcji historii przy grobie w Łaszczynie oraz przy pomniku upamiętniającym  miejsce śmierci w lesie koło Żylic. Ta masowa impreza turystyczna była także częścią obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego oraz 160. rocznicy pojedynku i śmierci jego przywódcy Stefana Bobrowskiego. Dodatkowym akcentem turystycznym Zlotu było przyłączenie się do X edycji ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie pod hasłem „Razem na szlaku”. Do akcji zostali zaproszeni wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, by wspólnie pokazać, że turystyka jest dla wszystkich  i wspaniale łączy pokolenia na turystycznych ścieżkach.  

Drużyny szkolne i turyści indywidualni spotkali się w sobotę 23 IX 2023 r. w parku koło Domu Kultury w Rawiczu, gdzie Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Rawiczu – p. Wacław Szymczak uroczyście rozpoczął Zlot o godz. 9.30. Następnie rowerzyści udali się na kolejne miejsce zbiórki do Łaszczyna, gdzie wszyscy spotkali się przy grobie Stefana Bobrowskiego i wysłuchali prelekcji na temat losów przywódcy powstania styczniowego na Ziemi Rawickiej.  Z Łaszczyna drużyna I LO wyruszyła na dłuższą trasę rowerową o długości ok. 26 km. Trasa była zaplanowana tak, by poznać gościnność i walory turystyczne Gminy Rawicz i Bojanowo i wiodła przez Konarzewo, Kawcze, Gierłachowo, Golinę Wielką, Bojanowo, Pakówkę, głaz Stefana Bobrowskiego i zakończyła się w Żylicach. Tutaj na terenie sportowo-rekreacyjnym odbyło się podsumowanie Zlotu i rozdanie upominków turystycznych Przy ciepłym posiłku i jeszcze letniej aurze, młodzież mogła podzielić się wrażeniami z trasy rajdu. 

Drużyna I LO musiała jeszcze przejechać trasę z Żylic do Rawicza, a niektórzy pojechali dalej do swoich miejsc zamieszkania. Łączna długość trasy rowerowej tego rajdu wyniosła około 35 km, ale najdłuższą drogę pokonała Amelia z klasy II f – przeszło 50 km! 

Brawa dla wszystkich za wytrwałość!  

Opracował: Andrzej Lisek