Pierwsza mobilność odbyła się w dniach 20-26.11.2022 na Słowacji.

W wymianie uczestniczyło 4 uczniów i dwóch nauczycieli. Uczniowie odwiedzili i pracowali w Gimnazjum w Kralovsky Chmelc. Tematem przewodnim była ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i zdrowy styl życia.Przez tydzień uczniowie pracowali w grupach i efektem ich pracy było stworzenie ekologicznej gry planszowej eco-poly i gry Lister, stworzenie gry komputerowej Leafland w wersji demo, przeprowadzenie akcji „Swapping”, stworzenie kalendarza adwentowego, stworzenie czasopisma projektu Leaves, nagranie wywiadów z uczestnikami projektu, nagranie filmików prezentujących szkoły partnerów uczestniczących w projekcie, ankiety dla uczniów i rodziców nt. zdrowego odżywiania się oraz książki kucharskiej „The Leaves Recipe Book” ze zdrowymi przepisami na dania z różnych krajów uczestniczących w projekcie. Prace będą kontynuowanie.Podczas pobytu na Słowacji rozstrzygnięto też konkurs na logo projektu Leaves.

Uczniowie dzięki wymianie mieli sposobność poznać kulturę i obyczaje Słowacji oraz poszerzyć swoje umiejętności językowe.

Podczas pobytu odbyło się także zwiedzanie Ekocentrum SOSNA - ogrodu w pełni ekologicznego ukazującego sprawdzone pomysły pomagające przeciwdziałać zmianom klimatu , w ogrodzie znajduje się tzw. Dom Hobbita wykonany wyłącznie z materiałów naturalnych pochodzenia lokalnego oraz domu ekologicznego TOMOJKA gdzie odbyło się spotkanie z właścicielem oraz wykład nt. budownictwa ekologicznego i użycie źródeł energii przyjaznych dla środowiska.

Uczniowie zwiedzili także miasto KOSZYCE i Katedrę Św.Elżbiety.

Uczniowie mieli okazję poznać kulturę Słowacji i poszerzyć swoje umiejętności językowe.