Były to trzy dni pełne wrażeń, które warto jest sobie przypomnieć.

Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Skalne Miasto w Adrszpaskich Skałach - płyta piaskowca została podzielona licznymi kanionami i szczelinami na szereg fragmentów tworząc w ten sposób skalny labirynt. Dowiedzieliśmy się, że wiele skał posiada własną nazwę, np. Głowa Cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna. Poza pieszym zwiedzaniem labiryntu odbyliśmy mały rejs łódką po jeziorku.

Przez kolejne dni towarzyszyli nam przewodnicy, którzy dzielili się z nami cennymi informacjami o zabytkach i innych osobliwościach Pragi. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru Placem Wacława– wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i lokalami gastronomicznych, gdzie mogliśmy coś zjeść i zrobić zakupy.

Zwiedzanie centrum zaczęliśmy od dzielnicy zwanej Malá Strana pełnej pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć słynnego średniowiecznego Mostu Karola łączącego dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena (dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi ponoć szczęście); dawną dzielnicę żydowską Josefov. Bardzo podobał się nam praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Byliśmy także przy ścianie Johna Lennona.

Uczniowie klasy 4EP wraz z wychowawcą wybrali się na wieczorny spacer po Pradze, by podziwiać zabytki po zmroku. Są one wtedy pięknie oświetlone, co sprawia, że roztacza się nad nimi aura tajemniczości.

Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się na Hradczany, czyli powstałą w XIV w."królewską" dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy, gdzie obecnie rezyduje prezydent Czech. Zwiedzanie zaczęliśmy od Lorety, czyli zespół barokowych budynków sakralnych. Następnie droga nasza prowadziła przez kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), budowaną przez 6 stuleci przepiękną katedrę św. Wita (siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech) oraz słynną Złotą Uliczkę (dawniej siedzibę miejscowych złotników). Kolejnym celem naszej wycieczki był ogród Wallensteina, który jest utrzymany w stylu francuskim, cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły i symetrycznym porządkiem.

Chociaż bolały nas nogi od nieustannego spacerowania, wychodzenia i schodzenia po schodach, to każdy potwierdzi, że stolica Czech jest miastem stworzonym do pieszych wycieczek. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i będziemy miło wspominać pobyt w tym cudownym miejscu. Praga to miasto setek wież, wielu mostów i kościołów, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, wpisanych oczywiście na Listę UNESCO. Tu chce się wracać!