W dniu 15.10.2019 młodzież z klas mundurowych wzięła udział w zajęciach praktycznych w Jednostce Wojskowej 1517 w Lesznie. Podczas zajęć przeprowadzono z uczniami ćwiczenia polegające na nakładaniu odzieży ochronnej przeciwchemicznej typu FOO-1, rozkładaniu i składaniu broni kbk-AKMS, programowaniu radiostacji cyfrowej typu 3501 i 9200.Chętni mogli spróbować sił w wykonaniu norm czasowych na broni etatowej typu 7,62 mm kbk-AKMS. Zajęcia były cennym doświadczeniem dla uczniów.
VII edycja Konkursu Historia Seminarium Nauczycielskiego i I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu
14 października 2019 r. podczas uroczystej akademii z okazji DEN ogłoszone zostały wyniki konkursu „Historia Seminarium Nauczycielskiego i I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu”. Celem konkursu jest mobilizowanie uczniów do poznawania miejsca swojej nauki oraz integracja ze społecznością szkolną, również tą, która przeszła już do historii. Była to 7 edycja konkursu dla uczniów klas pierwszych. Wzięło w nim udział 24 uczniów. W roku szkolnym 2019/2020 zwyciężyli uczniowie z klasy ICP: Mikołaj Sura I miejsce, Sebastian Kozal II miejsce, Patrycja Wilkowska III miejsce.
PAPIESKIE KREMÓWKI W ILO W RAWICZU
9 października z okazji Dnia Papieskiego w naszym liceum sprzedawane były kremówki. Aby wspomóc Samorząd Uczniowski, sprzedaży podjęły się uczennice klas 1 CP(Maria, Marta i Patrycja) oraz 2B (Zuzanna, Iga ,Natalia). Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i kontynuowana była jeszcze następnego dnia. Dzięki Waszej ofiarności udało się zebrać 1430 zł!!!
Drzewa są zielonymi płucami miasta
Jak ważne jest sadzenie drzew nie trzeba przypominać. Niemniej ważna jest wiedza na ich temat. W związku z tym jak co roku w październiku obchodziliśmy Dzień drzewa. Uczniowie klasy 1bo profilu biologicznym uczestniczyli w „zielonej lekcji” na rawickich plantach. Na wstępie miała miejsce krótka prezentacja informacji na temat idei święta oraz jego przesłania. Następnie uczniowie rozpoznawali gatunki drzew i krzewów oraz wypełniali karty pracy. W trakcie spaceru przeprowadzony został także krótki quiz.
Warsztaty ekologiczne
W dniach 10 i 11 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klas pierwszych, dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Przeprowadziła je przedstawicielka Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Przedstawiła nam ogólny zarys sytuacji, w jakiej znajduje się nasza planeta w kwestii odpadów - zatrute morza, gleby, zdeformowane zwierzęta i mikroplastik, który zjadamy na co dzień. To wszystko ujrzeliśmy na kolejnych slajdach. Najgorsze jest to, że jesteśmy sami sobie winni. Każdego dnia powiększamy wyspę śmieci na Oceanie Spokojnym już i tak będącą wielkości Polski. W kosmosie również można zauważyć destruktywne działania człowieka, bowiem po naszej orbicie krąży złom, który nigdy nie będzie już działał, a gdy zacznie spadać będzie stanowił zagrożenie dla ludzi.
Jeżeli ten stan rzeczy będzie trwał choć kilka lat dłużej, to na wakacjach nie będziemy oglądać raf koralowych a butelki i reklamówki ; uniemożliwimy sobie podróże w kosmos i dalszą eksplorację wszechświata. Zabijamy samych siebie zjadając własnoręcznie wyprodukowany plastik.
Finał konkursu #glosujedecyduje”
W dniu 4 października 2019 roku w Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbył się finał Konkursu „#glosujedecyduje”, którego celem jest popularyzacja idei aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Konkurs polegał na stworzeniu filmu , którego zadaniem była promocja udziału Polaków w wyborach . II część składała się z testu dotyczącego ustroju Polski i prawa wyborczego. Wśród 5 najlepszych uczniów reprezentujących województwo wielkopolskie byli uczniowie z klasy III c.
XVII Matematyczny Marsz na Orientację – Brzeg 2019
5 października młodzież naszej szkoły pod opieką p. Moniki Waloszek-Gąsior, nauczycielki matematyki, uczestniczyła w XVII Matematycznym Marszu na Orientację. Marsze organizowane są od 2003 roku. Ich celem jest połączenie sportu i rekreacji z matematyką oraz promocją terenów zielonych. Bazą tegorocznych zawodów było Regionalne Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Brzegu a trasa została wytyczona w Parku Przyrody.
Ruszyła V edycja szkolnej ligi historycznej
4 października zainaugurowaliśmy piątą edycję Szkolnej Ligi Historycznej. W tym roku jej organizatorami są zeszłoroczni zwycięzcy, uczniowie klasy IIIc: Kamil Moliński odpowiedzialny za przygotowanie pytań i współprowadzący, Aleksander Kubacki, główny prowadzący i Mieszko Jankowski, autor prezentacji z pytaniami. Pomagają im koleżanki z klasy: Magdalena Bartkowiak i Ewa Żyto. Do konkursu zgłosiło się dwanaście drużyn – jest to największa w dotychczasowej historii SLH liczba. Ich skład znajduje się poniżej w tabelce.
„Powtórka przed...” Spotkanie z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych
27 września dziesięcioro uczniów naszej szkoły, reprezentujących klasy Ic, IIa, IIc, IId, IIk i IIIc, wzięło udział w „Powtórce przed …”- XIII spotkaniach z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowanych przez Instytut Historii UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: Rozwój nauki na przestrzeni wieków.
Młodzież uczestniczyła w wykładach: faktograficzno-syntetycznych i monograficznych, prowadzonych przez wykładowców specjalizujących się w danej dziedzinie oraz zajęciach warsztatowych, kształcących umiejętność pracy z materiałem źródłowym. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Instytutu Historii UAM oraz z zasadami rekrutacji na studia.
100 tulipanów na 100-lecie szkoły
Pod koniec września klasa I b biologiczno - chemiczna włączyła się w akcję sadzenia tulipanów na boisku szkolnym . Mimo deszczowej pogody uczniowie sprawnie posadzili kwiatowe cebulki . Była to pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez tę grupę uczniów, na pewno nie ostatnia. Na efekty w postaci kolorowych kwiatów trzeba będzie poczekać do wiosny.
Akademia z okazji DEN
Uroczysta akademia z okazji DEN odbedzie sie 14 października 2019r. o godz.9:00 w sali sportowej szkoły.