b_300_300_16777215_00_images_aids_aids.jpg

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów poprzez udział w konkursie profilaktycznym NIE DAJ SZANSY AIDS. Zadanie polegało na wykonaniu infografiki - graficznej wizualizacji informacji, danych i wiedzy związanej z hasłem.

Wyróżnienie zdobyła praca plastyczna Ali z III BP. Autorka otrzymała nagrodę-bon ufundowany przez Sanepid w Rawiczu. Jej praca została zaprezentowana na forum szkoły (foto poniżej). W tym dniu z grupą uczniów odbyła się pogadanka profilaktyczna, którą przeprowadziła specjalista oświaty zdrowotnej Pani Izabela Olińska.

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę w związku ze skalą pandemii, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia w swojej rezolucji 43/15 z 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” – zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS.

!!!Test na HIV - bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania - można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/ 

Joanna Bukowska pedagog I LO

 

IMG 20211206 112225