b_300_300_16777215_00_images_rajd_dn_11.11.2021_rynek_start_5.JPG

11 listopada 2021 r. skromna grupa uczniów naszego liceum pod opieką p. A. Liska udała się na rajd rowerowy w ramach obchodów „Święta Niepodległości” w Rawiczu. Głównym celem rajdu było uczczenie pamięci naszych przodków, którzy przyczynili się do włączenia Wielkopolski do odradzającej się Rzeczypospolitej po latach zaborów. Celem wyjazdu było także propagowanie turystyki rowerowej i zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Organizatorem rajdu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze/Oddział Rawicz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawiczu i Klub Strzelecki „Bock” w Rawiczu. Wszyscy uczestnicy rajdu (ok. 70 osób) spotkali się na starcie wspólnym pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego o godz. 11.00, następnie delegacja rowerzystów złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i znicze pod pomnikiem i po tym uroczystym momencie p. Wacław Szymczak, Prezes Rawickiego Oddziału PTTK, dał sygnał do wyruszenia w trasę. Najpierw rowerzyści dotarli na rynek, gdzie czekała na nich miła niespodzianka - honorowy, uroczysty start ogłosił jeszcze (w stylowym przebraniu) sam marszałek Józef Piłsudski. Trasa rajdu liczyła ok.45 km i przebiegała tak, by odwiedzić Miejsca Pamięci Narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim na Ziemi Rawickiej: Miejska Górka, Golejewko, Zielona Wieś, Słupia Kapitulna.

Meta rajdu była na strzelnicy OSiR-u w Sierakowie, gdzie wszyscy uczestnicy skorzystali z ciepłego posiłku, a niektórzy mogli sprawdzić swoje celne oko w zawodach strzeleckich. Na zakończenie p. W. Szymczak podziękował uczestnikom za udział w rajdzie i wręczył pamiątkowe nagrody zwycięzcom konkursu strzeleckiego.

 

 

1                                                      1lorawicz powitanie wiosny 1 1

Rozpoczęcie rajdu

rynek start 3

Pamięci powstańców koło Zielonej Wsi 5

Pamięci powstańców koło Zielonej Wsi 7

Golejewko 2