Szanowna Dyrekcjo,

                                                                                               drodzy Nauczyciele i Pracownicy

                                                                                               I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu

                      LIST OTWARTY

Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w taki właśnie sposób przyjdzie nam się z Wami żegnać i kończyć naukę w tej szkole. Los sprawił, że tylko trochę ponad półtora roku spędziliśmy wspólnie w murach naszej szkoły. Przez resztę czasu, będąc w domach, łączyliśmy się z Wami za pomocą komputerów i smartfonów, by prowadzić zajęcia w formie zdalnej. Mimo tego, będąc przez te półtora roku razem w szkole, ale też przez te drugie tyle, w czasie nauki zdalnej, zebraliśmy razem wiele wspomnień i miłych sytuacji, o których będziemy jeszcze długo pamiętać.

 

Trzy lata temu, przychodząc do tej szkoły, każdy z nas stawiał sobie za cel, że będziemy się pilnie uczyć i zdobędziemy najlepsze wyniki. Nauczyciele, którzy mieli wtedy zacząć nas uczyć, zapewne mieli nadzieję, że wykształcą tę nieokrzesaną młodzież lepiej i z jeszcze większym zaangażowaniem niż dotychczas. Wyszło jak zwykle. Część z tych planów porzuciliśmy, część uległa zmianom. Wpływ na to miały różne rzeczy i wydarzenia, ale bez wahania można stwierdzić, że każdy zarówno z nas, tegorocznych maturzystów, jak i Was, drodzy Nauczyciele, dał z siebie wszystko, by osiągnąć jak najwięcej.

Moglibyśmy w tym momencie, sztampowo podziękować, za te wspaniałe i idealne trzy lata spędzone w idealnej szkole. Prawda jest taka, że ta szkoła nie była, nie jest i nie będzie idealna. Nie była taka, bo nie ma w niej idealnych nauczycieli i idealnych uczniów. Nie ma ich, bo tacy nie istnieją. Można jednak stwierdzić, że jest to szkoła ludzi ambitnych, a przede wszystkim - przyjaznych drugiej osobie. Kolokwialnie mówiąc, co nam po wzorowym uczniu z średnią powyżej 4,75, albo nauczycielu z wynikami maturalnymi powyżej średniej krajowej, jeśli nie będą po prostu dobrymi przyjaciółmi. Kim jest dobry przyjaciel? To osoba zawsze gotowa do pomocy, nawet w sytuacji, która wymaga od niej wyjścia poza sferę bycia nauczycielem. Właśnie wśród Was drodzy nauczyciele, w ciągu tych trzech lat znaleźliśmy takie osoby. Każdy z nas, znalazł w tej szkole chociaż jedną osobę, która była w stanie być dla niego po prostu dobrym przyjacielem, co czyni to miejsce wcale nie najgorszym, w porównaniu z innymi, bardziej „prestiżowymi” szkołami.

Szanowna Dyrekcjo, drodzy Nauczyciele, dziś 30 kwietnia. Dzień w którym przestajemy być uczniami tej szkoły, a stajemy się jej absolwentami. Dziękujemy Wam, że przez minione trzy lata byliście dla nas przyjaciółmi, bo Amicus optima vitae possesio - co znaczy – Przyjaciel to największy skarb w życiu.

                                                                                                                                                                                          Absolwenci rocznik 2021

                                                                                                                                                                                     Rawicz, 30.04.2021 r.