SPORT SZKOLNY 
SZKOLNY KLUB SPORTOWY "SAGITTA"

Okazją do podsumowań, zbierania informacji, tworzenia wystaw, pisania publikacji są zwykle obchody kolejnych rocznic powstania szkół, klubów sportowych, zjazdy absolwentów.  Tak też jest w tym przypadku.

W 1996 roku powstała publikacja z okazji obchodów 75-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Część sportowa została zredagowana przez ówczesne nauczycielki wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym, opiekunki Szkolnego Klubu Sportowego „Sagitta” panie Marię Kaczmarek i Marię Stanek.

Osiągnięcia sportowe, sylwetki uczniów, absolwentów, którzy zapisali się na kartach historii SKS „Sagitta” w kolejnych latach 1995 – 2010 przedstawiono podczas obchodów 90 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego w  formie wystawy. Tablica opisująca najważniejsze wydarzenia tamtego okresu zdobi hol nowej, szkolnej  sali sportowej, oddanej do użytku w marcu 2011roku.

Warto wspomnieć, że sportową część obchodów 90-lecia szkoły, która odbywała się w sali sportowej Gimnazjum w Sierakowie uświetnili swą obecnością byli profesorowie, nauczyciele wychowania fizycznego  - Stanisława Wielebska, prekursorka tańca w szkole,  Maria Kaczmarek -  wychowanka Kazimierza Cepurskiego, reprezentantka Polski w lekkiej atletyce, Maria Stanek – także absolwentka i czołowa lekkoatletka. Podczas uroczystości odbyły się pokazy taneczne absolwentów liceum i niezwykły „Międzypokoleniowy Mecz Koszykówki”. Absolwenci sprzed lat zagrali przeciwko uczniom I LO. Organizatorami i prowadzącymi to niecodzienne spotkanie byli także nauczyciele, absolwenci liceum.

Od tamtych wydarzeń minęło kolejnych 10 lat. W roku 2020 minie 100 lat odkąd 15 kwietnia 1920 r zainaugurowano naukę w  Państwowym Gimnazjum w Rawiczu a 89 lat odkąd prof. Kazimierz Cepurski  zainicjował działalność Szkolnego Klubu Sportowego „Sagitta”

15 1 LO garytmy sztafeta liceum Rawicki Festiwal sportu 17 05 2014

SZTAFETA LICEUM PODCZAS RAWICKIEGO FESTIWALU SPORTU
RAWICZ, MAJ 2014 R.

Obecnie opiekunami klubu są nauczyciele wychowania fizycznego i absolwenci I LO w Rawiczu: Tomasz Maruwka, Izabela Seifert, Jacek Niemczynowski i Joanna Kaczmarek. W okresie między rokiem szkolnym 2009/2010 a 2018/2019 funkcje te pełnili także Lech Pietraszek, Weronika Waresiak i Dawid Kozica. Wydaje się, że historia zatoczyła koło. W chwili powstania, w październiku 1931 r Gimnazjalny Klub Sportowy „Sagitta” jako cel wyznaczył sobie „prace nad rozwojem tężyzny fizycznej i duchowej przy pomocy wszelkiego rodzaju sportu”.   Wiele lat później, w latach siedemdziesiątych, gdy prof. Kazimierza Cepurskiego zastąpili jego wychowankowie Maria Kaczmarek i Tadeusz Konat w towarzystwie Stanisławy Wielebskiej i Zygmunta Cieślewicza, kontynuowali oni i rozwijali dobre tradycje sportu szkolnego w Liceum, skłaniając się ku masowej kulturze fizycznej a odchodząc od wysoce wyczynowego sportu kwalifikowanego. W czasach współczesnych praca w SKS „Sagitta” zmierza także do  propagowania aktywności fizycznej jako czynnika warunkującego zdrowie, wszechstronnego rozwoju umiejętności, popularyzacji sportu masowego, osiągania jak najlepszych wyników we współzawodnictwie międzyszkolnym. Spośród dyscyplin sportowych, w ostatnich latach, największą sympatią młodzieży cieszy się siatkówka i piłka nożna, koszykówka jest mniej popularna ale nie przeszkadza to w uzyskiwaniu znakomitych wyników w rywalizacji międzyszkolnej. W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Wielkopolskiej Licealiady uczniowie I LO w Rawiczu, poza wspomnianymi grami zespołowymi, startują w zawodach sportowych różnych szczebli, od powiatowych, przez rejonowe aż do finałów wielkopolskich w lekkoatletyce, biegach przełajowych indywidualnych, drużynowych i sztafetowych, pływaniu, szachach, tenisie stołowym i siatkówce plażowej. Kontynuowana jest współpraca z klubami sportowymi, gdzie młodzież rozwija swoje sportowe talenty, a dzięki temu uzyskuje także znakomite wyniki w zawodach międzyszkolnych. W klasyfikacji na najbardziej usportowioną szkołę powiatu rawickiego oraz w tzw. punktacji ogólnej szkoła nasza zwykle plasowała się na pierwszych, sporadycznie drugich miejscach.

4 2011 Finał Wojewódzki w LA 06 10 2011 1

FINAŁ WOJEWÓDZKI W LA
PAŹDZIERNIK 2011 R.

4 Finał Wojewódzki w LA 06 10 2011 2

FINAŁ WOJEWÓDZKI W LA
PAŹDZIERNIK 2011 R.

4 2014 Mistrzostwa Powiatu Rawickiego w LA 18 09 2014

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W LA
WRZESIEŃ 2014 R.

4 Mistrzostwa Wielkopolski LA 09 2015

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W LA
WRZESIEŃ 2015 R.

4 2017 Mistrzostwa powiatu Rawickiego w Piłce Nożnej 29 03 2017

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ
MARZEC 2017 R.

4 2017 Mistrzostwa Wielkopolski w koszykówce 3 x 3

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE 3X3
CZERWIEC 2017 R.

4 2018 2019 Pływanie Fina ł Wojewódzki w Poznaniu 2018 2019 2 miejsce

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W PŁYWANIU 
POZNAŃ, LISTOPAD 2018 R.

4 2019 Finale Powiatowy w Miejskiej Górce grudzień 2019

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ
MIEJSKA GÓRKA, GRUDZIEŃ 2019 R.

4 2019 Mistrzostwa Powiatu Rawickiego październik 2019

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W PŁYWANIU
PAŹDZIERNIK 2019 R.

4 2019 Mistrzostwa Wielkopolski w Pływaniu listopad 2019 2

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W PŁYWANIU
LISTOPAD 2019 R.

4 2019Mistrzostwa Powiatu Rawickiego w piłce noznej listopad 2019

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ
LISTOPAD 2019 R.

4 2020 Mistzrostwa Powiatu Rawickiego 22 02 2020

MISTRZOSTWA POWIATU RAWICKIEGO W PIŁCE SIATKOWEJ
LUTY 2020 R.
4 2020 Mistrzostwa Rejonu Leszczyńskiego 26 02 2020 3

MISTRZOSTWA REJONU LESZCZYŃSKIEGO W PIŁCE SIATKOWEJ
LUTY 2020 R.

4 2019 2020 Finał Powiatowy w Siatkówce w Jutrosinie 2 miejsce

MISTRZOSTWA  POWIATU RAWICKIEGO W PIŁCE SIATKOWEJ 
JUTROSIN, MARZEC 2020 R.

Spośród cyklicznie organizowanych w ciągu ostatnich 8 lat (od 2011r) imprez masowych dla uczniów szkoły na uwagę zasługują: Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora I LO i Turniej Siatkówki o Puchar „Katedry WF”.W roku szkolnym 2018/2019 Kuratorium Oświaty w Poznaniu zakwalifikowało oba turnieje do tzw. ”Przykładów dobrych praktyk”, co jest niewątpliwie wyróżnieniem dla nauczycieli wychowania fizycznego, pomysłodawców zawodów. W różnych formach odbywa się także Szkolne Święto Sportu  - zabawy drużynowe na wesoło, mecze „Nauczyciele – Uczniowie”. Często rozgrywkom  towarzyszą  cele charytatywne. Od roku szkolnego 2016/ 2017 organizowane są  Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym i Mistrzostwa Szkoły w Szachach.

 5 2014 2015 Finał Turnieju o Puchar Katedry WF w piłce siatkowej 20.04.2015

FINAŁ TURNIEJU O PUCHAR KATEDRY WF W PIŁCE SIATKOWEJ
KWIECIEŃ 2015 R.

5 2016 Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym 06 10 2016

MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM
PAŹDZIERNIK 2016 R.

5 2017 Mistrzostwa szkoły szachy 10 2017jpg

MISTRZOSTWA SZKOŁY W SZACHACH
PAŹDZIERNIK 2017 R.

5 2017 Mistrzostwa szkoły szachy 10 2017

MISTRZOSTWA SZKOŁY W SZACHACH
PAŹDZIERNIK 2017 R.

5 2017 Mistrzostwa szkoły tenis stołowy 10 2017

MISTZROSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM
PAŹDZIERNIK 2017 R.

5 2018 Finał Turnieju o Puchar Katedry WF 24 04 2018

FINAŁ TURNIEJU  O PUCHAR KATEDRY WF W PIŁCE SIATKOWEJ
KWIECIEŃ 2018 R.

5 2015 Turniej o puchar Dyrektora

FINAŁ HALOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA I LO
2017 R.

5 2020 Turniej o puchar Dyrektora.2020

FINAŁ HALOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA I LO
2020 R.

Młodzież rozwija w ramach zajęć sportowych także umiejętności organizacyjne. Zachęcana przez swoich nauczycieli pomaga w organizacji zawodów sportowych i rekreacyjnych, tworzy obsługę sędziowską, współpracuje ze szkołami rawickimi i klubami sportowymi, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, PSZS i SZS Wielkopolska, pracuje w charakterze wolontariuszy  podczas dużych przedsięwzięć sportowych w mieście (Rawicki Festiwal Sportu,  Mistrzostwa Szkół Specjalnych w Pływaniu, Spartakiada Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i itp.)

Na przestrzeni ostatnich kilku lat SKS „Sagitta”  był organizatorem wielu imprez sportowych w siatkówce i koszykówce na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. Liceum było organizatorem  Finałów Województwa Wielkopolskiego Licealiady w Koszykówce Chłopców – 2012 r., 2018 r., 2019 r., zyskując bardzo pochlebne opinie i sympatię uczestników zawodów z całej Wielkopolski. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca z ciągle aktywnymi, oddanymi swojej pasji byłymi nauczycielami wychowania fizycznego i opiekunami szkolnego klubu sportowego panami Zbyszkiem Lipowiczem i Lechem Pietraszkiem.

6 Finał Wielkopolski w Koszykówce sala ILO marzec 2012

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE
MARZEC 2012 R.

6 Mistrzostwa Wielkopolski w koszykówce sala sportowa ILO 16 03 2012

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE
RAWICZ, MARZEC 2012 R.

Final wielkopolski w koszykówce 2018

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE
RAWICZ, KWIECIEŃ 2018 R.

5 mistrzostwa wielkopolski w koszyowce kwiecien 2019

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE
RAWICZ, KWIECIEŃ 2019 R.

Dzięki systematycznej, codziennej pracy na lekcjach wychowania fizycznego promujących wśród młodych ludzi aktywny i higieniczny tryb życia, szkolna sala sportowa tętni życiem także popołudniami. Nauczyciele, posiadający liczne dodatkowe uprawnienia instruktorskie, prowadzą zajęcia dodatkowe z siatkówki i koszykówki. Także „stara” sala gimnastyczna , wyposażona w piękne lustra i sprzęt fitness nadal służy młodzieży, ich rodzicom, nauczycielom rawickich szkół i słuchaczom Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do rozwijania swoich pasji.

8 Gimnastyka mikołajkowa 06 12 2018 2

GIMNASTYKA MIKOŁAJKOWA
GRUDZIEŃ 2018 R.

Tradycją kontynuowaną przez nauczycieli panie Joannę Kaczmarek i Izabelę Seifert, jest nauka poloneza (a także innych tańców) uczniów klas maturalnych. Występy taneczne młodzieży licealnej uświetniały zawody sportowe, uroczystości szkolne i imprezy promujące I LO Rawicz w środowisku.

7 Sala sportowa ILO Mistrzostwa Wielkopolski w koszykówce 14 07 2015

WYSTĘPY UCZENNIC PODCZAS MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI W KOSZYKÓWCE
KWIECIEŃ 2018 R.

Dzięki  narciarskim kwalifikacjom instruktorskim i wielkiej sympatii dla sportów zimowychTomasza Maruwki i Jacka Niemczynowskiego podtrzymywane są z kolei tradycje „białych szkół”, prowadzonych poprzednio przez panią Marię Kaczmarek.

Natomiast w codziennym funkcjonowaniu ucznia na lekcji wychowania fizycznego zaszły zmiany. Metamorfozie uległa formuła w jakiej odbywają się zajęcia wychowania fizycznego. Rok szkolny 2014/2015 zapoczątkował lekcje w „systemie 2+1” czyli dwie godziny w tygodniu o charakterze ogólnorozwojowym z udziałem wszystkich dyscyplin a jedna godzina ukierunkowana na rozwijanie umiejętności z wybranych dziedzin (do wyboru zamiennie min: siatkówka, pozostałe gry zespołowe, tenis stołowy, fitness i taniec).

Każde dążenie do samorozwoju, zdobywania nowych wiadomości i umiejętności, odniesienia sukcesu wiąże się niezmiennie z pracą, wytrwałością i uporem. Te cechy kształtował w swych wychowankach pan Kazimierz Cepurski, sam będąc osobą niezwykle pracowitą i wymagającą. Czy współcześni olimpijczycy i wybitni sportowcy hołdują tym samym zasadom? Czy są podobni do tych z minionych lat? Młodzież ma okazję ocenić podczas spotkań  ze słynnymi obecnie, a kiedyś podobnymi do nich, absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu oraz innymi wybitnymi sportowcami.

Po powrocie z olimpiady w Pekinie w 2008r szkołę odwiedziła Anita Włodarczyk, wybitna sportsmenka (absolwentka liceum z 2003r).Drugi raz spotkała się ze społecznością szkolną 2 października 2012r,po zdobyciu (wówczas jeszcze) srebrnego medalu* na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W tym samym roku w sali sportowej liceum, medale koszykarzom podczas finału wojewódzkiego, wręczał olimpijczyk z Moskwy, znakomity koszykarz Eugeniusz Kijewski.  Złotym medalistą w skoku o tyczce z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie jest Władysław Kozakiewicz a gościł w naszej szkole 2 grudnia 2014r.Trzecim  olimpijczykiem, tym razem z Sydney z 2000r( 5 miejsce w biegu na 400m), który zaszczycił nas  swoją obecnością  13 lutego 2015r był Robert Maćkowiak, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy  nie tylko w biegach na 200 i 400m ale także w sztafecie 4x400m.

10 02 10 2012 Spotkanie z Anitą Włodarczyk

SPOTKANIE Z ANITĄ WŁODARCZYK
PAŹDZIERNIK 2012 R.

10 Spotkanie z Anitą Włodarczyk 02 10 2012

SPOTKANIE Z ANITĄ WŁODARCZYK
PAŹDZIERNIK 2012 R.

Robert Mackowiak 02 2015jpg

SPOTKANIE Z ROBERTEM MAĆKOWIAKIEM
PODCZAS NOCY PASJI I TALENTÓW
LUTY 20015 R.

Wielkim talentem pływackim ostatnich lat jest Michał Chudy, nasz absolwent z 2016r. On także na podziękowaniach dla  szkoły napisał: „ Do sukcesów nie ma windy, trzeba iść schodami”. Zawodnik Uczniowskiego Pływackiego Klubu Sportowego „Wodnik Rawicz”, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Pływaniu w kategorii młodzieżowców i seniorów. Obecnie zawodnik Warty Poznań.   Zdobywca miejsc 5,6 podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu juniorów w Singapurze w 2016r i uczestnik Mistrzostw Europy seniorów w Glasgow w 2018r .

20 Michał Chudy 11 2015

MICHAŁ CHUDY OTRZYMUJE NAGRODĘ STAROSTY RAWICKIEGO
2015 R.

20 Michał Chudy 12 2019

MICHAŁ CHUDY
2019 R.

Licznymi sukcesami i znakomitymi wynikami mogą pochwalić się także absolwenci ostatnich lat i obecni uczniowie, którzy często trenują w klubach sportowych ale reprezentują także naszą szkołę podczas Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w różnych dyscyplinach sportu.

Podobnie jak poprzednicy również obecni opiekunowie SKS „Sagitta” przyznają honorowe odznaki szczególnie zasłużonym dla klubu. Wszyscy laureaci ujęci są w Księdze Zasłużonych dla SKS „Sagitta”.

Zasłużeni dla SKS Sagitta 2016

ZASŁUŻENI DLA SKS "SAGITTA"
2016 R.

Natomiast relacje z bieżących wydarzeń sportowych  umieszczane są na stronie internetowej. Nadal prowadzona jest Kronika Sportowa dokumentująca niektóre wydarzenia sportowe z udziałem uczniów 1 Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu reprezentujących SKS „Sagitta” – „Strzała”.

Oby doświadczenia sportowe pomogły im w osiąganiu w życiu zamierzonych celów. Profesor Kazimierz Cepurski powiedział kiedyś do jednego z uczniów: „I zapamiętaj sobie, że bieg przez płotki to jakby bieg przez życie. Dlatego trzeba wszystko zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel”.

                                                                                                                 

  Izabela Seifert