OJCZYZNA NASZĄ NACZELNĄ WARTOŚCIĄ

Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu w całej swojej historii przywiązywało dużą wagę do kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów. W szkole organizowane są coroczne akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Narodowego 3 Maja. Szczególny charakter miały obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzież, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowała koncert pieśni  patriotycznych i piosenek traktujących o wolności w szerszym kontekście, niż tylko niepodległość.  Uzupełnieniem koncertu była prezentacja odnosząca się do ostatnich 100. lat historii Polski oraz okolicznościowe ekspozycje – m.in. wystawa poświęcona ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. 

 

swieta niepodleglosci 2017

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
LISTOPAD 2017 R.

powiatowe obchody 3 maja 2019

 POWIATOWE OBCHODY ŚWIETA KONSTYTUCJI 3 MAJA
 MAJ  2019 R.

akademia 100 lecie niepodleglosc 2020 01AKADEMIA Z OKAZJI 100. LECIA PRZYŁĄCZENIA
POWIATU RAWICKIEGO DO POLSLKI
STYCZEŃ 2020 R.
akademia 100 lecie niepodleglosc 2020AKADEMIA Z OKAZJI 100. LECIA PRZYŁĄCZENIA
POWIATU RAWICKIEGO DO POLSLKI
STYCZŃ 2020 R.

Z okazji okrągłych rocznic  organizowane są okolicznościowe wystawy, konkursy tematyczne i apele. W ostatnim okresie wiele inicjatyw podjętych zostało z okazji Millenium Chrztu Polski i 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca.  Dużą wagę przywiązujemy do edukacji regionalnej,  czego wyrazem jest udział naszych uczniów w projekcie  filmowym Sylwetki znanych Wielkopolan (2017/2018). Współpraca z Centrum Edukacji Obywatelskiej dotycząca współczesnego rozumienia patriotyzmu zaowocowała coroczną organizacją  Szkolnego Dnia Patrioty. Kształtujemy postawy  przywiązania do tzw. małej ojczyzny. Młodzież już od kilku lat z sukcesami uczestniczy w powiatowym konkursie historycznym, który w dużym stopniu poświęcony jest tematyce Powstania Wielkopolskiego, w tym na ziemi rawickiej. Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie, pod kierunkiem opiekunów, zorganizowali rajd rowerowy po powiecie rawickim szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Członkowie SKKT biorą udział w imprezach propagujących atrakcje turystyczne i historyczne ziemi rawickiej. Uczniowie klas mundurowych pełnią warty podczas uroczystości okolicznościowych przy Pomniku Żołnierza oraz włączają się w działania patriotyczne na terenie miasta i powiatu.

dzie patrioty 2017 2018

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Z OKAZJI DNIA PATRIOTY
ROK SZKOLNY 2017/2018

1 dzien kadeta maj 2017OBCHODY DNIA KADETA
MAJ 2017 R.

1 Powiatowy Dzien Kadeta 21maj 2019POWIATOWY DZIEŃ KADETA
MAJ 2019 R.

Dzięki tym działaniom, a w szczególności kształtowaniu wartości patriotycznych i postaw obywatelskich na przestrzeni 100 lat, wartości te przetrwały, mimo wielu trudnych sytuacji i czasu okupacji.