21 marca: Światowy Dzień Poezji

Obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji ustanowiony został dla uczczenia jednej z najwyżej cenionych form ekspresji kulturowej, przekazu wartości uniwersalnych i ludzkiej tożsamości w ogóle.

Obchodzony na wszystkich kontynentach, we wszystkich kręgach kulturowych, Dzień proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku w celu promocji różnorodności językowej i jako forma wsparcia dla języków zagrożonych wymarciem.

Dziś służy promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Stwarza także okazję do przypomnienia dorobku poetyckiego zapomnianych czasami twórców, ożywienia tradycji recytacji i wieczorów poetyckich, umocnienia miejsca poezji w innych dziedzinach sztuki, takich jak teatr, taniec czy muzyka.

Proklamując Dzień, UNESCO zachęciło kraje do organizacji krajowych, regionalnych i międzynarodowych wydarzeń poetyckich, nie tylko 21 marca, lecz w ciągu całego roku. Na temat najważniejszych wydarzeń organizowanych w 2017 roku, więcej przeczytać można na stronie Dnia w portalu UNESCO, a także wpisując w przeglądarkę #WorldPoetryDay .