GOŚCIE Z NIEMIEC W I LO RAWICZU

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://strona2013.1lorawicz.pl/images/Galeria/logodeauy.jpg
There was a problem loading image http://strona2013.1lorawicz.pl/images/Galeria/logodeauy.jpg

logodeauy

W dniach 2-9 lutego 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu przebywała 13-osobowa grupa młodzieży i dwoje opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły St.-Ursula-Gymnasium  w  Attendorn (Niemcy). Inicjatorką  wymiany  jest Izabela Komisarska, nauczycielka języka niemieckiego, która  program rewizyty  pod hasłem „Przyjaźń bez barier” opracowała wraz z Kingą Popiel, nauczycielką języka francuskiego.  

Poniedziałek, 02.02.2015

Goście z Attendorn przyjechali  do Rawicza w godzinach wieczornych. Na  rynku, przed ratuszem czekali na nich  rawiccy licealiści  wraz z  rodzicami. 

Wtorek,  03.02.2015

Po powitaniu przez dyrektora szkoły Łucję Derę  młodzież uczestniczyła w spotkaniu z panem Jackiem Gwizdkiem  -  Wicestarostą Powiatu Rawickiego. Miała okazję  wysłuchać  informacji o historii powiatu,  kierunkach rozwoju miasta, jego  walorach turystycznych, ale także porozmawiać o wrażeniach z pobytu.  Dla większości niemieckich uczennic wizyta w Rawiczu to  pierwszy kontakt z Polską.

Goście  poznawali  też szkołę, kolegów i nauczycieli,  uczestniczyli   w zajęciach lekcyjnych. Okazją 
do zwiedzenia Rawicza  była gra miejska.  Panoramę miasta podziwiali z wieży kościoła św.  Andrzeja Boboli.  Uczestnicy wymiany  poznali związek kościoła z Bramą Brandenburską w Berlinie.  Wysłuchali   minikoncertu organowego w wykonaniu  Daniela Ciesielskiego – absolwenta naszego liceum.

Środa, 04.02.2015

Grupa polsko-niemiecka udała się na wycieczkę do Krzyżowej. Znajduje się tam Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego działająca na rzecz tolerancji, pokoju i porozumienia. Młodzież  poznała historię tego miejsca, uczestniczyła   w warsztatach z zakresu  komunikacji międzykulturowej oraz w zajęciach artystycznych.  Zwiedziła też Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Czwartek, 05.02.2015  / piątek, 06. 02.2015

Dzień rozpoczął się od wizyty w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Po spotkaniu z panią dyrektor Władysławą Czajkowską   jedna grupa uczestniczyła w zajęciach z seniorami w Dziennym Domu Opieki Społecznej, a druga udała się do Szkoły im. Jana Pawła II, gdzie wszyscy wspólnie się  uczyli  i bawili.  Było malowanie flagi obu państw,  śpiewanie piosenek i  odciski  dłoni uwiecznione na plakacie.  Równie serdeczny i wzruszający charakter  miały zajęcia z seniorami – wspaniałymi  i życzliwymi ludźmi.  Oba spotkania były  niesamowitym przeżyciem dla młodych ludzi. Okazało się, że język nie stanowił bariery w komunikacji.  Wiemy już od kogo uczyć się radości życia.

Tak przygotowana  młodzież  przystąpiła do prac projektowych pod hasłem „Sytuacja społeczna w Polsce i  Niemczech”.  Uczestnicy wymiany  prowadzili prace badawcze w następujących kategoriach: sytuacja demograficzna,  seniorzy, sytuacja finansowa rodzin, służba zdrowia,  bezrobocie, organizacje pomocy społecznej, przestępczość.  Szukano podobieństw, różnic i wyciągano wnioski. Powstała  bogata dokumentacja, której efekty  zostały zaprezentowane  w piątek podczas spotkania z rodzicami.  Była to  również okazja, aby podziękować im za okazaną niemieckim uczennicom  gościnność,  troskę,  serdeczność i poświęcony czas. Dziewczyny przygotowały  na ten wieczór specjały kuchni naszego zachodniego sąsiada.

Później wraz ze  społecznością szkolną  goście z Attendorn  uczestniczyli  w Nocy Pasji i Talentów.

Sobota, 07.02.2015

Sobota była dopełnieniem aktywności sportowej. Po kręglach przyszedł czas na  łyżwy i zajęcia fitness  poprowadzone przez  instruktorkę Anię Hyżorek,  również absolwentkę naszego liceum.

Niedziela, 08.02.2015

Tradycyjnie jeden dzień wymiany stanowił tzw. dzień rodzinny, który umożliwił spędzenie więcej czasu z rodziną goszczącą, lepsze  poznanie  zwyczajów  panujących w polskich domach,  zwiedzenie  Wrocławia,  Krakowa czy po prostu zrobienie  zakupów.  Niedziela przebiegała wg  indywidualnych planów.

Poniedziałek, 09.02.2015

W dzień wyjazdu pani dyrektor Łucja Dera podziękowała młodzieży i opiekunom wymiany za wspólną pracę i zabawę. Podkreślając znaczenie młodzieńczych przyjaźni wyraziła nadzieję, że to nie koniec, ale dopiero  początek współpracy między naszym liceum a szkołą w Attendorn. 

Pożegnaniu  towarzyszyły duże emocje.  Było wzruszenie i łzy, co dowodzi, że relacje przyjacielskie stały się faktem. 
Na koniec kilka refleksji uczestników wymiany, zarówno grupy polskiej jak i niemieckiej: fantastyczne doświadczenie…/  świetna okazja do doskonalenia umiejętności językowych…/ namawiam każdego do udziału w wymianie…/ przełamałyśmy wiele barier i stereotypów…/ byłyśmy razem – nikt nie czuł się odtrącony…/  fantastyczna atmosfera…/ nie da się tego opisać – trzeba to przeżyć…/ mam wreszcie siostrę…

Serdeczne podziękowania kierujemy wobec wszystkich osób i lokalnych instytucji, które z zaangażowaniem, serdecznością i otwartymi ramionami   witały  nas  i naszych gości  w „swoich” progach.

Zorganizowanie wymiany uczniów nie byłoby możliwe bez pomocy ze strony PNWM - "Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży", która jest organizacją międzynarodową powołaną w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.

Izabela Komisarska

nauczycielka j. niemieckiego

inicjatorka wymiany