9 Wyspa Skiathos punkt widokowy przy kościele św. MikołajaW dniach 03.06.-10.06.2019 młodzież I LO w Rawiczu pod opieką nauczycieli: p. M. Waloszek-Gąsior, p. T. Maruwki i p. M. Niedźwiadek, uczestniczyła w wycieczce do Grecji.
Wyruszyliśmy bardzo wcześnie rano w kierunku Serbii, gdzie mieliśmy nocleg. Kolejnego popołudnia dotarliśmy do Salonik (Grecja). Tam zobaczyliśmy Białą Wieżę, Plac Arystotelesa, Rotundę , Łuk Galeriusza i nadmorską promenadę. Z Salonik udaliśmy się do hotelu w miejscowości Katerini-Paralia na Riwierze Olimpijskiej. W środę Doliną Tembi udaliśmy się do Kalambaki. Jest tu zespół zbudowanych w XIV w. klasztorów w Tesalii po wschodniej stronie gór Pindos. Z dna doliny wyrastają w górę pionowe potężne wieże skalne na wysokość do 650 m n.p.m. Zwiedziliśmy jeden z sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów”. 

Następnie pojechaliśmy do Litochoro, miasteczka położonego u podnóża Góry Olimp – tu można poczuć klimat miejsca, skąd starożytni bogowie władali światem. Zobaczyliśmy piękny kanion Enipei.  Potem był przejazd do Paleos Panteleimonas, osady położonej na wysokości ok. 1000 m n.p.m.; skąd wydobywa się unikatowy widok na Pierię i Zatokę Termajską. W wąskich, pokrytych płytami uliczkach można podziwiać kamienne domy i malownicze sklepiki, które oferują tradycyjne produkty i dzieła sztuki ludowej. W czwartkowy poranek ruszyliśmy w kierunku portu Achilleio. Na miejscu przesiadka na łódź, która zabrała nas na wyspę Skiathos. Podczas rejsu zobaczyliśmy malownicze krajobrazy mitologicznego Półwyspu Pelion i Wyspy Eubea. Uczyliśmy się też tradycyjnego tańca syrtaki. Zwiedziliśmy stolicę wyspy - zabudowane białymi domkami z niebieskimi okiennicami miasto. Następnie był czas wolny na swobodny spacer po urokliwych zakątkach portu a potem popłynęliśmy do jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie, Koukounaries (Zatoka Szyszek), ze złotym piaskiem skrzącym się w słońcu na skutek drobinek miki, otoczonej lasem sosnowym. Tu był czas na plażowanie i kąpiele w krystalicznej wodzie. Piątek i sobota to czas wyłącznie na relaks, wypoczynek i plażowanie. W niedzielę  przez Macedonię i Serbię ruszyliśmy na Węgry. W poniedziałek zwiedzaliśmy Budapeszt -  m.in. Wzgórze Zamkowe. Do Rawicza dotarliśmy krótko przed północą – zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń.
M. Waloszek-Gąsior/ M. Niedźwiadek

2 Katerini Paralia przywitanie z greckim morzem1 Saloniki Biała Wieża3a Kalambaka wiszące klasztory3b4 Góry Olimp5 kanion Enipei6a Paleos Panteleimonas6b78a Wyspa Skiathos8b10a Budapeszt Wzgórze Zamkowe10b11a Budapeszt Plac Bohaterów11b12 Budapeszt Andrássy Parlament