PAMIĘTAMY O POWSTANIU!

b_250_150_16777215_00___images_LOGOSZKOLY2018_Logo_5000px_2.png20 grudnia w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego grupa młodzieży z  I LO w Rawiczu wzięła udział w lekcji muzealnej  w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod hasłem: Misja Powstanie! Wysłuchali ciekawych informacji dotyczących sytuacji w zaborze pruskim na przełomie XIX i XX w., przyczyn i okoliczności wybuchu powstania oraz jego przebiegu i znaczenia. Obejrzeli bogate zbiory muzealne, m.in. mundury i uzbrojenie powstańcze oraz dużą ilość zdjęć, wśród których można było odnaleźć fotografie powstańcze z ziemi rawickiej. 
  Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie krzyżówki sprawdzającej wiedzę uczniów oraz przygotowanie okolicznościowego plakatu upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  
 
Kolejną inicjatywą podjętą w I LO z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego jest wystawa fotograficzna prezentująca okoliczności wybuchu, przebieg i znaczenie powstania ze szczególnym uwzględnieniem ziemi rawickiej. Na wystawie przedstawione zostały również sylwetki organizatorów i dowódców wielkopolskiego zrywu niepodległościowego.
 
Iwona Guzikowska
nauczycielka historii